XXI Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

W czwartek 9 sierpnia już po raz XXI wyruszymy na pielgrzymi szlak. W przeciągu pięciu dni, w drodze z Olkusza na częstochowską Jasną Górę łącznie pokonamy 113 kilometrów. Po uciążliwej wędrówce czekają nas cztery noclegi, pierwszy w Ryczowie, a kolejne w Mirowie, Złotym Potoku oraz Joachimowie. 13 sierpnia wspólnie dotrzemy przed oblicze naszej Najwspanialszej Matki. Zapisy na tegoroczną Sosnowiecką Pieszą Pielgrzymkę prowadzą księża w naszych rodzimych parafiach. Tak jak każdego roku utworzymy różnobarwne grupy, ale pamiętajmy, że w drodze wszyscy jesteśmy razem i wspólnie tworzymy cudowną rodzinę.
Jak zwykle nad naszym bezpieczeństwem czuwać będą służby medyczne. Nie zabraknie oczywiście służb porządkowych i liturgicznych. Swoją obecność zapowiedziała też fotoekipa portalu olkuszanin.pl. Panowie, których znakiem rozpoznawczym są długie obiektywy sprawią, że i tym razem duch pielgrzymkowy nie zginie jeszcze przez wiele miesięcy!



DZIEŃ 1.
9 sierpnia (czwartek). OLKUSZ - RYCZÓW 22 km (Jaroszowiec, Kwaśniów)
Pielgrzymkę rozpoczniemy Mszą św. w Bazylice św. Andrzeja Apostoła. Uroczysta liturgia punktualnie o 8:00. Po błogosławieństwie około godz. 9:30 wyjdziemy na trasę. Pierwszy z postojów czeka nas po 8 km wędrówki. Odpoczniemy w Jaroszowcu. Po kolejnych 8 km zatrzymamy się Kwaśniowie. Wieczorem dotrzemy do pierwszego z miejsc noclegowych - malowniczego Ryczowa. Na 20:00 przewidziano tradycyjny apel. Pamiętajmy, że na pierwszy dzień naszej wędrówki przypada święto św. Teresy Benedykty od Krzyża - Współpatronki Europy. Będziemy modlić się o dar pokoju dla naszego Kontynentu. Będzie można również przystąpić do Sakramentu Pokuty u kapłana podążającego na końcu każdej z grup.

 

DZIEŃ 2.
10 sierpnia (piątek). RYCZÓW - MIRÓW 24 km (Kiełkowice, Skarżyce, Włodowice)
Wstaniemy skoro świt i już o 7:00 wyjdziemy na trasę, by o 8:30 uczestniczyć we wspólnej Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Ogrodzieńcu. Następnym przystankiem będą Kiełkowice. Stamtąd przez Skarżyce dotrzemy do Włodowic. Ostatni etap drugiego dnia marszu liczy sobie 10 km i prowadzi do samego Mirowa. Tam u stóp zabytkowego zamku rozbijemy namioty i przenocujemy. Zanim zapadniemy w sen nie zapomnijmy o apelu! (20:00). Warto także pamiętać o wdzięczności wobec wszystkich, którzy będą nam pomagali w trudach maszerowania.

 

DZIEŃ 3.
11 sierpnia (sobota). MIRÓW - ZŁOTY POTOK 22 km (Niegowa, Trzebniów, Gorzków)
Z miejsca noclegu wychodzimy dokładnie o 7:00. Nikomu chyba nie nie trzeba przypominać, że zostawiamy po sobie porządek, aby ułatwić prace służbom porządkowym. O godz. 8:00 uczestniczyć będziemy we Mszy św. sprawowanej przez ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka. Już teraz prośmy o łaskawość aury. Po liturgii wyruszamy w trasę. Mijamy Niegową, Trzebniów oraz Gorzków. W każdej z tych miejscowości będziemy mieli możliwość choć trochę odpocząć i zregenerować siły. W trakcie marszu, z Sakramentem Pokuty czekać na nas będą duszpasterze. Po przybyciu do Złotego Potoku znajdujemy swoje namioty, zostawiamy plecaki i udajemy się na apel, podczas którego w występie teatralnym zaprezentują się nam ks. Wiesław Żmija ze swoimi podopiecznymi. Pamiętajmy, aby nie oddalać się samowolnie od pielgrzymkowych grup!

 

DZIEŃ 4.
12 maja (niedziela). ZŁOTY POTOK - KUSIĘTA (JOACHIMÓW) 27 km (Siedlec, Krasawa, Przymiłowice, Turów, Joachimów)
Mimo że w kalendarzu niedziela, nie będziemy próżnować. Przecież czeka nas najdłuższa trasa do pokonania - 27 km. Pracowity dzień rozpoczniemy poranną Eucharystią (7:30). Zostawiając porządek wokół swojego miejsca noclegu wychodzimy na trasę. W tym miejscu warto sobie zadać pytanie: Czy pojednałem się już z Bogiem w konfesjonale? Przypominamy, że okazja do tego jest każdego dnia - zarówno podczas marszu jak i postojów. Kapłani czekają! Warto też pamiętać o wszystkich tych, dzięki którym na szlaku idzie nam się lżej. Poprzez Siedlec, Krasawą, Przymiłowice i Turów, wieczorem dotrzemy do Joachimowa. Tam czeka nas zasłużony odpoczynek. Oczywiście nie zabraknie tradycyjnego apelu na polu namiotowym (20:00), podczas którego nadarzy się okazja do okazania wdzięczności dla pielgrzymkowych Przewodników.

 

DZIEŃ 5.
13 sierpnia (poniedziałek). SROCKO - JASNA GÓRA 18 km (Górka Przeprośna)
Na zakończenie naszej wędrówki pokonamy niespełna 20 km. Wychodząc o 7:00 z Joachimowa, przejdziemy przez Srocko oraz Górkę Przeprośną. Tam zrobimy sobie małą pauzę. Będziemy mieli również już ostatnią szansę na pojednanie z Bogiem. Zanieśmy do naszej Matki czyste serca! Z radością wejdziemy do Częstochowy i podążymy w kierunku Jasnej Góry. Witani przez Biskupa Grzegorza Kaszaka pojawimy się na „Wałach Częstochowskich", przejdziemy także przed obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zwieńczeniem naszych wspólnych wysiłków będzie Msza św. w intencji wszystkich pielgrzymów i naszej Ojczyzny.


Do zobaczenia na pielgrzymim szlaku!