Diecezjalna Pielgrzymka do Ziemi Świętej

Plan pielgrzymki diecezjalnej do Ziemi Świętej
6.04. – 13.04. 2013 r.
 
8.04. Poniedziałek - zbiórka w porcie lotniczym Warszawa godz. 19.oo. Odlot do Tel Avivu 22.40.
 
9.04. Wtorek - Lądowanie w Tel Avivie 3.35 i przejazd do hotelu HOLY LAND w Jerozolimie. Odpoczynek. 12.3o - lunch.
Godz. 13.45 Transfer na Syjon. Kościół św. Piotra, Wieczernik - Msza św. - godz. 15.oo. Bazylika Zaśnięcia NMP. Brama Syjońska, dzielnica Armeńska, Pałac Heroda. Przejście Starą Jerozolimą do hotelu.
18.30 Kolacja.
 
10.04. Środa - Wstanie 5.45. Śniadanie 6.15. Wyjazd do Betlejem - 6.45. Msza św. w Betlejem - godz. 8.oo. Zwiedzanie Groty Narodzenia, bazyliki, kościoła św. Katarzyny, Grota Mleczna. Przejazd na Pole Pasterzy. Lunch na Polu Pasterzy.
Wyjazd do Ain Karim, kościół narodzenia Jana Chrzciciela i Nawiedzenia NMP, muzeum Yad Vashem, Menora i Kneset.
18.30 - Kolacja. Mur płaczu.
 
11.04. Czwartek - Wstanie 6.30. Godz. 7.00 - śniadanie - 7.45 Transfer na Górę Oliwną. Meczet Wniebowstąpienia, Pater Noster. Getsemani, miejsce Wniebowzięcia NMP, Św. Anna i sadzawka Betesda.
12.30 - lunch.
Via Crucis, kościół Biczowania, Litostrotos, drogą Krzyżową do Bożego Grobu.
18.30 - Kolacja.
 
12.04. Piątek -  - Wstanie 5.15 - Wyjście do Grobu Bożego 5.45 - Msza św. w Bożym Grobie lub na Kalwarii.
Śniadanie 7.30.
Godz. 8.45 - wyjazd do Betanii.
12.30 lunch
Wolne
Kolacja 18.3o
 
13.04. Sobota - wstanie 5.30. 6.00 - śniadanie, 7.00 wyjazd z całym bagażem - Cezarea Nadmorska. Karmel. Lunch na Karmelu u Sióstr. Kana Galilejska. Nazaret - Msza św. Powrót do Jerycha. Kolacja ok. 19.00.
 
14.04. Niedziela - wstanie 4.30. 5.oo Śniadanie. 5.30 wyjazd. Msza św. Góra Tabor godz. 8.oo. Góra Błogosławieństw, Miejsce rozmnożenia chleba, Prymatu Piotra, Kafarnaum, rejs statkiem po jeziorze. Lunch - ryba św.Piotra. Kolacja w hotelu.
 
15.04. Poniedziałek -Wstanie 7.oo Śniadanie - godz. 7.3o 8.15. - Wyjazd do Rzeki Jordan i odnowienie chrztu, potem Wadi Qelt i Msza św. Kąpiel w Morzu Martwym - Ain Boqeq (picnick - lunch). - Kolacja 18.3o w hotelu.
 
16.04. Wtorek - 1.3o wyjazd na lotnisko. Godzina 6.oo odlot do Warszawy.
Planowany przylot ok. 9.3o.
Warunki: 950 $ US + wpisowe 1000 PLN. Na miejscu napiwki 30 $ US
Z Olkusza wyjeżdżamy do Warszawy w dniu 8 kwietnia o godz. 14.00 spod kościoła Dobrego Pasterza.

Uwaga ! Zabieramy ze sobą małe  słuchawki
jak do radia lub mp3
 
Odlot jest przewidziany z Warszwy do Tel Avivu 8 kwietnia o godz. 22.40.
Przylot z Tel Avivu do Waszawy 16 kwietnia o godz. 9.30.
Uwagi dotyczące lotu i spraw organizacyjnych
w Ziemi Świętej
Dopuszczalny limit bagażu na rejsach: maksymalnie 23 kg na osobę 8 kg bagażu podręcznego
Na pokład samolotu nie wolno wnosić narzędzi ostrych np.: nożyczek,   pilniczków do paznokci, scyzoryków itp. oraz płynów. Można jednak na   pokład samolotu wnosić wszelkie płyny zakupione w strefie wolnocłowej.
Jak wynika z programu, każdego dnia przewidziane są trzy posiłki, nie ma wiec potrzeby zabierania za  sobą cokolwiek do jedzenia.
Należy zabrać ze   sobą przynajmniej na początek dużą butelkę wody mineralnej choćby do   umycia zębów w hotelu, żeby na początek nie złapać jakiegoś wirusa   jelitowego. Wskazane jest także zabrać ze sobą coś na odkażenie żołądka   choćby „stoperan".
Pamiętamy także zabrać osobiste leki.
Jaka będzie temperatura. Temperatury będą letnie - przynajmniej   takie, jak u nas w lato. Ranki i wieczory z pewnością będą chłodniejsze   Przygotujmy sobie mimo wszystko komplety cieplejszych ubrań (praktyczny   jest strój „na cebulkę"), gdyż lepiej mieć niepotrzebny komplet  ciepłej  odzieży i nie użyć go, niż gdyby było chłodniej i nie  mielibyśmy się w  co ubrać. Niezależnie od tego - oczywiście pogoda  pozwoli na kąpiele w  Morzu Martwym. Warto abrać ze sobą stroje  kąpielowe, klapki plażowe i  ręczniki (bo nad M. Martwym należy mieć  swój własny) z pewnością chętnym  do kąpieli się przydadzą.
Pamiętamy też, że wejście do świątyń wymaga odpowiedniego stroju.   Panie mają zakryte ramiona i mogą się też przydać nakrycia głowy, choćby   pod Murem Płaczu w Jerozolimie. Panowie, spodnie do kostek. Zabieramy   ze sobą lekkie i wygodne buty.
Pamiętając, że jest to Pielgrzymka, jeżeli nie mamy przeszkód i mamy   takie życzenie skorzystajmy z Sakramentu Pokuty. Zabierzmy też ze sobą   różaniec.
Pamiętajmy przede wszystkim,
aby zabrać ze sobą Paszport !
 

Sosnowiec 25 marca 2013

Drogi pielgrzymie,
Przeżywamy Rok Wiary, mamy papieża, a my udajemy się do Ziemi Świętej, aby u samych źródeł odnowić naszą wiarę.Co należy zabrać na pielgrzymkę do Ziemi św.?Dużą walizkę i niewiele rzeczy. To dlaczego dużą? Dlatego, że będziemy wiele spraw przywozili do naszej ojczyzny!Należy zabrać wygodne obuwie, najlepiej dwie pary. Ręcznik i strój do kąpieli w Morzu Martwym. Rzeczy osobiste.Obecnie jest 27 C w Tel Avivie, natomiast w Jerozolimie 23 C. Jak będzie za dwa tygodnie? Odpowiedź: lepiej. Jednak na wszelki wypadek deszcze jeszcze nie zakończyły swojego sezonu, dlatego coś przeciw deszczowego.Ale najważniejsze jest nastawienie serca, gdyż chcemy w Roku Wiary prosić o wiarę. Z okazji przeżywania Wielkiego Tygodnia życzę Wam takiej wewnętrznej otwartości na Boże Słowo, aby każdy z nas mógł otrzymać pełnię łask Chrystusa Zmartwychwstałego.
 
Ks. Bp. Piotr Skucha


Ks. Bp. Piotr Skucha