Symbole ŚDM w Dobrym Pasterzu

Symbole ŚDM w Dobrym Pasterzu

W sobotni wieczór 21 lutego do Dobrego Pasterza dotarły Symbole Światowych Dni Młodzieży. Krzyż oraz Ikona Matki Bożej były w naszej wspólnocie, aż do niedzielnego południa, a peregrynacja tych świętych symboli stała się również okazją do modlitwy nie tylko o Życie Wieczne dla niedawno zmarłego Księdza Proboszcza, ale także o nowe powołania kapłańskie z naszej parafii.

 

Historia Symboli ŚDM jest żywo związana z rokiem 1984, kiedy to w Niedzielę Wielkanocną papież Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego, mówiąc:

Umiłowani Młodzi, u kresu roku świętego powierzam Wam znak tego roku jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go w świat jako znak miłości, którą Pan Jezus Umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie

Jan Paweł II

Wizyta Krzyża oraz Ikony Matki Bożej na terenie diecezji nie jest przypadkowa. W przyszłym roku decyzją papieża Franciszka, 31. edycja Światowych Dni Młodzieży odbędzie się bowiem w Krakowie. Z tej racji w Niedzielę Palmową 13 kwietnia 2014r. w Watykanie, młodzi Polacy z rąk swoich brazylijskich rówieśników odebrali symbole ŚDM, których obecność w polskich kościołach ma przygotować wiernych do przyszłorocznego zjazdu do stolicy Małopolski milionów ludzi z całego świata. Wraz z „Krzyżem Młodych" od 2003r. wędruje też Ikona Matki Bożej Salos Populi Romani - nazywana Opiekunką Ludu Rzymskiego.

 

 

Kolejnym przystankiem na drodze symboli był Olkusz. Do Dobrego Pasterza Krzyż oraz Ikona Matki Bożej przyjechały z parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbego. Samochód-kaplica przy ul. Miłej zaparkował przed godz. 21. Po uroczystym przyjęciu symboli i powitaniu wiernych przez ks. wikariusza Rafała Tetelę, odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, a chwilę później odmówiliśmy pierwszą część różańca, zagłębiając się w Tajemnice Radosne. W naszej modlitwie wspierał nas nowy dziekan Henryk Chmieła oraz jego zastępca Stanisław Parkita.

Następnym punktem peregrynacji były adoracje prowadzone przez grupy parafialne - Kręgi Rodzin i Wspólnotę Młodych Serc. Punktualnie o północy Mszę św. odprawił kolejny z naszych sobotnich gości, ks. Włodzimierz Wiecha - proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy w Braciejówce. Przez cały wieczór oprócz intencji płynących pod adresem przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży - ich uczestników i organizatorów, Dobremu Bogu polecaliśmy śp. ks. Henryka Januchtę, który tak bardzo cieszył się na sobotnią peregrynację... Ojciec miał jednak dla Niego inny plan, a nasz Pasterz uroczystości oglądał z Góry.

 

 

W niedzielny poranek przed pierwszą Eucharystią, modlitwę różańcową odmówili członkowie Kółek Żywego Różańca. Mszy św. o godz. 11:00 przewodniczył ks. Michał Borda - Dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Sosnowieckiej, a homilię wygłosił ks. Tetela. W kazaniu nasz wikary prosił o modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich z naszej parafii oraz umiejętnośś rozpoznawania i sposobie na niezmarnowanie głosu nawołującego do służby Bogu. Nie zabrakło również odwołań do Krzyża, jego mocy i przesłania. Oczywiście nie mogło obyć się bez podziękowań dla wszystkich parafian i przyjaciół parafii zaangażowanych w uroczystości peregrynacji Symboli ŚDM.

 

Po Eucharystii samochód-kaplica z ks. Bordą odjechał do Bazyliki św. Andrzeja Apostoła, a stamtąd po Koronce do Miłosierdzia Bożego ruszył w stronę Zagłębia.