Służba Liturgiczna: Nie dla rozgłosu, lecz w słusznej sprawie

Swoją wędrówkę przez  życie Dobrego Pasterza rozpoczynamy od najliczniej grupy parafialnej,  którą już od wielu lat stanowią ministranci i lektorzy, czyli popularna  Służba Liturgiczna Ołtarza. Obecnie w skład "Białej Armii" wchodzi 44  chłopców - w wielu przypadkach już młodych mężczyzn. Bo trzeba wiedzieć,  że Służba Ołtarza w Dobrym Pasterzu, to nie tylko uczniowie szkół  podstawowych, ale także gimnazjaliści, licealiści, a nawet studenci.  Mówi się o nich, że są jedną z najważniejszych wizytówek Parafii. Sami  jednak nie lubią być w centrum zainteresowania.

Kiedyś było ich prawie stu, teraz o ponad połowę mniej. Czasy się  zmieniają, zmienia się też spojrzenie na ministranturę. Do niedawna była  ona jeszcze zaszczytem, którego nie wszyscy mogli  dostąpić. Teraz  niestety potrzeba stania bliżej Boga odchodzi do lamusa. Ciężko wyczuć z  jakiej przyczyny. Czasem liczy się opinia kolegów ze szkoły i  rówieśników z podwórka. Na szczęście na horyzoncie widać lepszą  przyszłość. Na dzisiaj, Kandydatów do Służby przy Ołtarzu jest rekordowo  wielu, w tym także Marta - pierwsza odważna. ;)
Obecny stan posiadania Służby Liturgicznej Ołtarza w Dobrym Pasterzu wynosi 44. Na tę liczbę składa się 24 ministrantów oraz 20 lektorów.  Ministranci, a więc głównie uczniowie szkół podstawowych i  gimnazjalnych podzieleni są na cztery grupy, które zastosowanie znajdują  głównie w niedzielę i święta. Każdej z grup przyporządkowana została  odpowiednia świąteczna eucharystia. Każdy z ministrantów zobowiązany  jest również do dyżurowania w tygodniu. Prowadzona jest klasyfikacja  punktowa, która oprócz udziału w liturgiach zasilana jest przez obecność  na zbiórkach, czy prace na rzecz Parafii, jak chociażby świąteczny  kolportaż Biuletynu „Głos Dobrego Pasterza".

Ci chłopcy to nasz skarb, bez nich liturgia nie wyglądałaby tak samo - podkreśla Proboszcz, Henryk Januchta.

Ks. Henryk Januchta

Obok ministrantów, w jednych ławach stoją również lektorzy. Grupa  lektorów, ze względu na wiek podzielona jest na dwie podgrupy: Lektorzy  Starsi i Lektorzy Młodsi. W tym przypadku także obowiązuje klasyfikacja  punktowa, zawierająca podobne punkty jak u ministrantów. Lektorzy zadań  na co dzień mają jednak więcej. Święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia  to dla nich czas wytężonej pracy. Dbają zarówno o liturgię, ale i także o  wystrój kościoła. Oprócz tego zaangażowani są w życie Parafii, służą  pomocą przy pracach związanych z budową świątyni.


Jednak nie samą służbą młody człowiek żyje, więc i nasza „Biała  Armia" lubi czasem się zrelaksować. Szczególnie dobrze wychodzi jej to  na piłkarskich boiskach. Pod okiem najpierw ks. Krzysztofa Bujaka, a  teraz ks. Wiesława Wróbla chłopcy wywalczyli niejedno Mistrzostwo  Diecezji Sosnowieckiej na zielonych boiskach. Na wyróżnienia zasłużyli  sobie także podczas Mistrzostw Polski w Halowej odmianie piłki kopanej  (w 2010r. w Elblągu i w 2011r. w Gdańsku).